Umut Kosman, Napolitenler ile Bir Akşam

Umut Kosman, Napolitenler ile Bir Akşam
16 Ekim 2019 Çarşamba, 20.00

Bariton Umut Kosman ve piyanist Elif Akar Kosman, sevilen napolitenlerden derlenen bir program ile 16 Ekim Çarşamba akşamı Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşacaklar.


PROGRAM

I. A Vuchella
II. Core’n grato
III. Torna a surriento
IV. L’ultima canzone
V. Tu ca nun chiagne
VI. La serenata
VII. Non ti scordar di me
VIII.Dicitencello vuijeUMUT KOSMAN , bariton

Müzik eğitimine sekiz yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Klasik Gitar Anasanat Dalı’nda başlayan Umut Kosman, lisans devresinde aynı okulun Şan-Opera Anasanat Dalı’na geçiş yaparak, 2008 yılında “Şeref” derecesi ile mezun olmuştur.
2007 yılında 5. Genç Sesler Yarışması’nda mansiyon ödülü almaya hak kazanmıştır. Aynı yıl Venedik’te Benedetto Marcello Konservatuvarı’nda Stella Silva ile çalışmıştır. 2013 yılında, 15. Siemens Opera Yarışması’nda ikincilik ödülünü kazanarak, Avusturya’nın Salzburg şehrinde bulunan Mozarteum Müzik Akademisi´nde 6 haftalık eğitim bursu kazanmış ve akademi bünyesinde Tom Krause, Alessandra Althoff ve James Vaughan ile çalışmıştır. Bu süreç içerisinde Mozarteum Müzik Akademisi dersleri haricinde Luca Pisaroni ile çalışmaya başlamıştır. 2013 yılının ağustos ayında, Salzburg Festivali’nin açılış konserlerinden “Genç Yetenekler Konseri”nde yer almıştır. Aynı yıl, Mozarteum Akademisi’nde yapılan Buffo Aria Yarışması’nda ikincilik ödülü kazanmıştır.
2014 Ocak ayında, Bilkent Senfoni Orkestrası ile G. Puccini’nin “La Boheme” Operası’nda solist olarak görev yapmıştır. 2014 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde W.A.Mozart’ın “Don Giovanni” operasında “Don Giovanni” başrolünü seslendirmesinin yanısıra Carmen ve Rigoletto operaları’nda da solist olarak görev almıştır. Bilkent Konser Salonu, Mozarthaus Ankara Konser Salonu ve Cer-Modern konser salonlarında resitaller vermiştir.
2014-2015 sezonunda, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde G. Puccini’nin “La Boheme” operasında “Schaunard” rolünü seslendirmiştir. Aynı yıl, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde V.Bellini’nin I Puritani operası’nda “Sir Riccardo Forth” rolünü seslendirmiş ve sezonun devamında W.A.Mozart'ın Don Giovanni Operası'nda "Don Giovanni" rolünü seslendirmiştir. 2015-2016 Sanat Sezonu'nda ise Selman Ada’nın “Ali Baba ve 40" adlı Operası’nda “Kasım” ve “Abdullah” rollerini, G. Verdi’nin La Traviata Operası’nda “Giorgio Germont” rolünü seslendirmiş ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Açılış Gösterisi’nde solist olarak yer almıştır.
25 Kasım 2015 Tarihi’nde Avustralya’nın Canberra şehrinde, 29 Ekim 2016 tarihi’nde, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde, 21 Nisan 2017 tarihi’nde ise Kanada’nın Toronro ve Ottawa şehirlerinde konserler vermiştir.
2016- 2017 Sezonunda Samsun Devlet Opera ve Balesi ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Sahneleri’nde G. Bizet’in Carmen operası’nda “Escamillo” rolünü seslendirmiştir.
2017-2018 Sanat sezonunda İstanbul Devlet Opera Balesi’nde I. Stravisnky’nin The Rakes Progress operasında “Nick Shadow” rolünü seslendirmiştir. 2018-2019 Sezonunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde J. Massenet’in Don Quichotte Operası’nda Sancho rolünü ve S. Rachmaninof’un Aleko Operası’nda Aleko rolünü seslendirecektir.
Çalışmalarına 2008 yılından beri Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde misafir solist sanatçı olarak devam etmektedir.


ELİF AKAR KOSMAN, piyano

1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı'na kabul edilerek Prof. Semra KARTAL'ın öğrencisi olmuştur. 2004 yılında Yrd. Doç. Menekşe AKAR'ın öğrencisi olarak çalışmalarına devam etmiştir.
Bugüne kadar İtalya, Amerika, Avusturya, Fransa ve Türkiye’de SergeiMarkarov, RostislavYovchev, Özgür Aydın, Gülsin Onay, İdil Biret, ChristophLieske, GenevièveIbanez, Eung-Gu Kim, PamelaMia Paul, OxanaYablonskaya gibi birçok önemli piyanistin ustalık sınıflarına aktif olarak katılmış; bu ülkelerde birçok konserler vermiştir. 2007 yılında H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nden Yrd. Doç. Menekşe AKAR'ın öğrencisi olarak, H. Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölüm Birincisi ve Yüksekokul ikincisi olarak Öğrenci Başarı Ödülü almaya hak kazanarak mezun olmuştur.
2007’de Fransa'da "LerConcoursYvesNat" categorisenior yarışmasında üçüncülük ödülü almış, yarışma ödülü olarak 2008 yılında New York, SteinwayHall'de konser vermiştir. 2008 yılında Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu tarafından Fulbright Öğrenim Bursu kazanmıştır. 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak F. Poulenc'in 2. Piyano Konçertosu'nu seslendirmiştir. 2010’da Moskow P.I. Tchaikovsky Konservatuvarı'nın Yüksek Lisans programına kabul edilmiştir.
2011-2012 öğretim yılında Marylene Mouquet ile çalışarak yüksek lisans öğrenimini Roma Santa Cecilia Konservatuvarı’nda sürdürmüştür. Bu yıllar arasında Italya’nın birçok şehrinde konserler vermiş, ayrıca AccademiaNazionalediSanta Cecilia’da, LangLang International Music Foundation kapsamında LangLang ile konser vermiştir. 2013 yılında Türkiye’ye dönerek yüksek lisans çalışmasını Yrd. Doç. Menekşe Akar’ın öğrencisi olarak tamamlamıştır. 2014 – 2016 yılları arasında üç defa Hacettepe Senfoni Orkestrası ile Saint-Seans Hayvanlar Karnavalı’nı solist olarak seslendirmiştir. Bunların yanı sıra 2012-2017 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet KosnervatuvarıErasmus Koordinatörlüğü görevini sürdürmüştür.
Her yıl çok sayıda konser ve etkinlikte yer alan Elif Akar, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvar’nda Yrd. Doç. Oya Ünler Bayka ile Sanatta Yeterlik programına devam etmekte, Araştırma Görevlisi ve Piyano Anasanat Dalı Lisans Koordinatörü olarak çalışmalarını sürdürmektedir.