Noel Konseri

Noel Konseri
23 Aralık 2019 Pazartesi, 20.00
Koto sanatçısı Atsuko Suetomi, kemanist Åsta Katrine Hovde ve piyanist Naile Ahmedova üçlüsünün Ryuichi Sakamoto,Tadao Sawai, Toru Kujiragaoka, F.Kreysler, T.Guliyev ve Anonim Noel ilahilerinden
en tanınmış ve güzel örnekler seslendirecekleri Noel Konseri’nde 23 Aralık Pazartesi akşamı Mozarthaus’a konuk oluyorlar.

ATSUKO SUETOMI, koto
ÅSTA KATRİNE HOVDE, keman
NAİLE AHMEDOVA, piyano

ATSUKO SUETOMI, koto

Özgün güzel yankılanışı ve spritüel sesi ile insanları huzura kavuşturan Atsuko Suetomi Japonya da doğdu.
Japon müziği tarihine imza atan modern koto âleminde usta sayılan Tadao Sawai ve Kazue Sawai’den eğitimler aldı.
Musashi Üniversitesi ve Takasaki Art Üniversitesi Müzik Bölümü’nde Japon Müziği okudu. Japonya’daki Modern Müzik yarışmalarında kotoyla kazandi. Japonya ve birçok ülkelerde konser veren sanatçı Türkiye’de ve farklı ülkerlerde yapılan muzik festivallerine sıkça davet alıp sahneye çıkmaktadır.
2007’den beri Turkiye de ikamet edip Turk virtüözlar ile konserler vermektedir.
Son zamanda Istanbul Devlet Senfoni Orkestrasınin şefi Ender Sakpınar ile orkestra ve katto olarak Türk Japon Dostluk konserleri vermektedir.Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası,Burusan Bölgege Devlet Senfoni Orkestrasiıve Eskişehir Büyük Belediye Senfoni Orkestrası’ nin solisti olarak Japon Müziği ve Sanatlar Dernegi Onursal Başkanı görevlisi olarak Turkiye’de Kotonun tanıtılması ve koto eğitimi amacı ile çalışmaktadır. Ayrıca yardım amacı ile kiliseleri, Türk Japon Vakfı ,Rotary Kulübü,Türk Japon Kadınlar Dostluk Derneği gibi kurumlar ile destek konserleri vermektedir.

2000 Dünya Kupası’nda Kore Kültür Bakanı tarafından konser vermek üzere davet edilmiştir.
2000 - 2002 yıllar Amerika’da konser turnesine çıkmıştır.
2002 Hawai’de, 2003 Peru’da Japonya Büyükelçiliği’nin daveti üzerine konserler verdi.
2005 Endonezya ve Singapur’da konser turnesine çıktı.
Ayrıca Bali İntercontinental Hotel’de Sumatora Tsunami mağdurları için hayır konserleri vermiştir.
2010 1.Uluslararası Şefika Kutluer Müzik Festivali’nde misafir sanatçı olarak sahne almıştır.
2013 yılında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Sihinzo Abe’in katılımlarıyla gerçekleşen organizasyonda Koto resitali vermiştir.
2014 Türkiye ve Japonya Diplomatik İlişkilerinin Başlangıcının 90.Yıldönümü Etkinliği Dostluk Konseri olarak İstanbul İş Sanat Merkezi’nde kanun sanatçışı Göksel BAKTAGİR ile resitali verdi. Konserin ikinci bölümünde Gülsin ONAY piyano resitali yer almaktaydı.
2015 Mayis 15.Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında resitali verdi.
2016 13.Cezayir Uluslararası Müzik Festival’e davet edildi.
2017 Arp sanatçısı Çagatay AKYOL ve Sipsi sanatçısı Ferhat ERDEM ile ARPANATOLIA olarak Anadolu ve Japonya’nın müziklerini birleştirerek bir konser verdi.
2018 Japon Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Ankara Japon Festivali’nde açılış konseri verdi.
2019 istanbul Japonya Başkonsolosluğu ve JIKAD tarafından organize edilen izmir Sakura Festivali’ne davet edilip geleneksel ve modern Japon Müziği konseri verdi.
Mart 2019. Ankara Türk Japon Vakfı’nda Japon Muziği ve Sanatları Derneği’nin açılış konserini verip kendisine Sayın Japon Büyükelçisi Miyajima’dan tesekkür mesaji verildi.
Temmuz ayında Tokyo’da gercekleşen konserinde Jazz pianist ile Türk müzigini icra edip büyük ilgi çekmisti.
Yakında Jazz piyanisti ile yaptıkları CD Japonya’dan yayınlanacaktır. Sanatçı halen Istanbul’da ikamet edip, müzik faaliyetlerine devam etmektedir.

ÅSTA KATRİNE HOVDE, keman

Åsta Katrine Hovde 1983 Norveç´te küçük bir köyde doğdu. 7 yaşındayken keman eğitimi almayı başladı. Müzik Lisesinde okudu, ve Üniversitede Trondheim Müzik Konservatuvarında 2 sene keman eğitimi aldı. O süreç içerisinde Trondheimsolistene ile Bjarne Fiskum yönetiminde çalıyordu. Sonra yüksek lisans müzik terapist eğitimi aldı ve müzik terapist olarak Norveç`te Alzheimer hastalar ve Huntington hastalarıyla çalışıyordu. 2012 de ailesiyle Turkiye`ye taşınmış ve büyük ailesiyle Izmir`de oturuyor. Kiliselerde konser veriyor, Selçukta St.John festivalında 2016 katıldı ve Bergama Papatya festivalında Atsuko Hanım ile konserler gerçekleştiriyor.

NAİLE AHMEDOVA, piyano

AZERBAYCAN Uzeyir HACİBEYOV adına Bakü Müzik Akademisi Piyano Bölümün den solist piyanist,korrepetitör,orkestra sanatçısı ve piyano eğitmeni olarak başarı ile mezun oldu. Asaf Zeynallı adına Bakü Devlet Müzik kolejinde piyano eğitmeni ve korrepetitör olarak çalıştı.
1994-1998 yılları Türkiye Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet konservatuvarı’nda Prof.Viktor Pikayzen ve Prof.Erol Gömürgen sınıfında çalıştı. Sanatçı 1998 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde piyanist olarak çalışmaktatdır.

Naile Ahmedova Münih ve Cenevre de yapılan Uluslararası piyano yarışmasında çeşitli ödülleri bulunmaktatdır. Sanatçı ayrıca yurt içi ve yurt dışında çeşitli festival ve konserlerde solist piyanist ve korrepetitör olarak yer almıştır.